Blendery wczoraj i dziś

Historia blendera

Pierwsze blendery powstały już ponad sto lat temu i ich zadaniem było homogenizowanie pożywienia, głównie zbóż. Innymi słowy, chodziło o to, by produkty stałe zamienić w bardziej płynne lub całkowicie płynne, które można było lepiej strawić. Współczesne blendery potrafią znacznie więcej, ale mimo wszystko takie rozcieranie jest nadal ich funkcją podstawową.

Juice blender

W Wielkiej Brytanii na blendery mówi się „liquidizers”, czyli upłynniacze. Ma to związek w wykorzystywaniem ich do uzyskiwania soków owocowych, a właściwie do robienia specjalnych koktajlów bardzo dobrych dla naszego zdrowia. Czasami pokazuje się blendery jako alternatywę dla sokowirówek, chociaż trzeba zaznaczyć, że nie jest to do końca trafne. Soki owocowe i tak zwane smoothies to mimo wszystko rzeczy inne i warto przed kupieniem urządzenia zrozumieć dokładnie zasadę jego pracy.

Jak działa blender

W swojej najprostszej formie blender jest urządzeniem do rozdrabniania tego, co do jego kielicha wrzucimy. Jest to właśnie wspomniane wcześniej homogenizowanie produktu do postaci najczęściej płynnej. Robi to specjalny, szybko obracający się nóż blendera. Różni się to znacznie od sokowirówek i wyciskarek, ale efekt jest zbliżony, ponieważ ściany komórkowe roślin są rozrywane, a my dostajemy możliwość dobrania się do wnętrza. A naprawdę warto jest się tam dostać, ponieważ we wnętrzu komórek roślinnych są między innymi witaminy i minerały.

Soki owocowe

Sokowirówka

Przypomnijmy, że podobne działanie sokowirówek opiera się mimo wszystko na innej zasadzie. Tutaj mamy do czynienia z szybko obracającymi się tarczami, które powodują ścieranie rośliny. Wyciskarki do soku to z kolei pracy, miażdżą rośliny i je ściskają. Sokowirówki i wyciskarki do soku sprawiają, że soki są oddzielane od reszty rośliny, a w blenderze wszystko zostaje razem.

W ten sposób w naszym smoothie pozostaje chociażby błonnik, które nie ma w ogóle w sokach z sokowirówki, a w soku z wyciskarki jest go znacznie mniej. Dlatego jeśli zależy nam na przyjęciu odpowiedniej dawki bardzo zdrowego dla nas błonnika, powinniśmy koniecznie zdecydować się na blender. A jeśli będziemy chcieli po prostu wypić szybką szklaneczkę czystego soku, najlepszym rozwiązaniem będzie wyciskarka do soku.