Większość spośród osób, które rozsmakowały się w świeżych owocowych i warzywnych sokach, prędzej czy później myśli nad zakupem własnego urządzenia do ich przygotowywania. Zwykle oznacza to wybór między sokowirówką, a wyciskarką.
Jak duże ilości soku?
Sokowirówki na ogół pracują sporo szybciej, niż wyciskarki do soków. Można więc szybko uzyskać go więcej, jednak trzeba zwrócić uwagę na pewne detale. Po pierwsze, wiele sokowirówek wykorzystuje zamknięty system usuwania miąższu, przez co niestety trzeba często przerywać pracę i czyścić zapchane sitko. Z kolei te wyrzucające miąższ od razu na zewnątrz marnują sporo ukrytego w nim jeszcze soku. Po drugie, sok z sokowirówki trzeba od razu wypić, inaczej ulega on napowietrzeniu i traci wszelkie właściwości odżywcze. Wyciskarki pracują wolniej, jednak nie jest to ogromne opóźnienie – uzyskanie litra soku to kwestia około pięciu minut pracy urządzenia. Sok można też przechowywać w lodówce przez dzień lub dwa, więc możliwe jest wykonanie go na zapas.
Jaki sok – gęsty czy rzadki?
Sokowirówka tworzy sok klarowny, pozbawiony miąższu, z pianą na powierzchni. Trzeba go wypić od razu, zanim się zepsuje, nie zawiera też za wiele błonnika. Inaczej wygląda sok z wyciskarki – jest mętny, gęsty, z drobinkami. Może także postać dłużej i nie jest narażony na napowietrzenie.
Zdrowie, czy sam smak?
Cena sokowirówek jest zdecydowanie niższa, niż najprostszych nawet wyciskarek jednoślimakowych. Wyciskarka dwuślimakowa to już prawdziwa inwestycja. Niektóre sokowirówki mogą jednak wyciskać niskiej jakości sok – pozbawiony części smaku i zapachu, a także sporej ilości witamin, soli mineralnych i enzymów. Tania, kiepskiej jakości sokowirówka ulega także częstym awariom.
Każdy, kto chciałby pić soki nie tylko ze względu na smak, ale i na ich właściwości zdrowotne, powinien postawić na kupno wyciskarki. Najlepsze jakościowo soki wykonują wyciskarki z dwoma wałami ślimakowymi.
Jakie konkretnie soki?
sokowirówka dobrze poradzi sobie z najpopularniejszymi owocami i warzywami – burakiem, marchewką, jabłkiem, brzoskwinią. Jednak uzyskanie soku z warzyw liściastych czy owoców jagodowych wymaga już solidnej wyciskarki. Daje ona więc o wiele więcej różnorodnych możliwości, znów przewyższając sokowirówkę.
Jak często będzie pracowało urządzenie?
Ta kwestia dotyczy szczególnie czyszczenia. Zarówno wyciskarka, jak i sokowirówka musi być po każdym użyciu dokładnie wyczyszczona. W przypadku sokowirówki czynność ta jest o wiele bardziej uciążliwa. Na dłuższą metę może wręcz zniechęcać do przygotowywania soków, zwłaszcza te osoby, które chciałyby je pić codziennie.