Badanie: Krople do oczu z kurkumy mogą leczyć i zmniejszać objawy jaskry

 Kurkuma od dawna znana jest ze swoich ogromnych korzyści zdrowotnych w zakresie zmniejszania stanów zapalnych w organizmie. Ponieważ stan zapalny przyczynia się do pogorszenia wzroku, nie bez powodu kurkuma (lub jej aktywna właściwość kurkumina) może pomóc poprawić Twój wzrok.

Kurkuma zawiera witaminy A, C i E, wiele przeciwutleniaczy i związków przeciwzapalnych, które pomagają zapobiegać lub spowalniać postęp chorób oczu.

Stan zapalny wpływa na Twój wzrok

Stan zapalny jest czynnikiem leżącym u podstaw praktycznie wszystkich chorób, których każdy może doświadczyć. Jest to również stan zapalny, który prowadzi do degeneracyjnych chorób oczu, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej, jaskra i zaćma.

Inne choroby oczu, które mogą wynikać ze stanu zapalnego to suchość oczu, zwyrodnienie siatkówki, zapalenie spojówek, astygmatyzm i inne problemy z widzeniem. To dlatego osoby z silnym stanem zapalnym w organizmie często doświadczają pogorszenia wzroku i są bardziej podatne na problemy z oczami.

Oto 20 pokarmów, które mogą łatwo wywołać stan zapalny w organizmie, a których powinieneś całkowicie unikać. Poznaj również 7 łatwych i skutecznych sposobów na zmniejszenie stanu zapalnego w organizmie.

Badanie: Krople do oczu z kurkumy mogą zmniejszać i leczyć jaskrę

Naukowcy z University College London i Imperial College London przetestowali nowy sposób dostarczania kurkuminy, która pochodzi z kurkumy, bezpośrednio do tylnej części oka za pomocą kropli do oczu. Metoda ta pokonuje wyzwanie, jakim jest słaba rozpuszczalność kurkuminy.

W wynikach badań, które zostały niedawno opublikowane w Scientific Reports, naukowcy uważają, że krople do oczu mogą być obiecujące w zastosowaniu jako narzędzie diagnostyczne dla innych schorzeń.

"Kurkumina jest ekscytującym związkiem, który okazał się obiecujący w wykrywaniu i leczeniu neurodegeneracji implikowanej przez liczne schorzenia oczu i mózgu, od jaskry po chorobę Alzheimera, więc możliwość łatwego podawania jej w kroplach do oczu może w końcu pomóc milionom ludzi" - powiedziała główna autorka badania, dr Francesca Cordeiro z Instytutu Okulistyki UCL, Szpitala Zachodniego Oka i Imperial College London.

Krople do oczu z kurkumy leczą jaskrę

Utrata komórek siatkówki jest znana jako wczesny objaw jaskry, a krople do oczu mogą z czasem stać się nową opcją leczenia tego schorzenia.

Jaskra to grupa schorzeń oczu dotykająca ponad 60 milionów ludzi na całym świecie, która w 1 na 10 przypadków prowadzi do nieodwracalnej ślepoty.

Choroba polega głównie na utracie komórek zwojowych siatkówki, rodzaju neuronów znajdujących się w pobliżu powierzchni siatkówki. Jak dotąd nie udało się powstrzymać utraty tych komórek na wczesnym etapie, dlatego też jest to główny przedmiot badań nad jaskrą.

Wcześniej wykazano, że kurkumina chroni komórki zwojowe siatkówki, gdy jest podawana doustnie. W obecnym badaniu naukowcy szukali bardziej niezawodnej metody dostarczania kurkuminy.

Doustne podawanie kurkuminy jest trudne ze względu na jej słabą rozpuszczalność, przez co nie rozpuszcza się ona łatwo i nie wchłania do krwiobiegu, a ponadto wymagałoby przyjmowania dużych ilości tabletek (do 24 dziennie), co mogłoby powodować skutki uboczne ze strony układu pokarmowego.

Naukowcy opracowali nanonośnik, w którym kurkumina jest zawarta w środku powierzchniowo czynnym połączonym ze stabilizatorem, z których oba są bezpieczne i już stosowane w produktach do oczu.

Zwiększona rozpuszczalność znacząco zmniejszyła utratę komórek siatkówki

Metoda ta zwiększa rozpuszczalność leku o współczynnik prawie 400 000 i kieruje kurkuminę do oczu, a nie do całego organizmu, jak twierdzą naukowcy.

Po przetestowaniu roztworu w komórkach, badacze podawali go szczurom dwa razy dziennie przez trzy tygodnie. Stwierdzili, że utrata komórek zwojowych siatkówki została znacznie zmniejszona w porównaniu do kontroli.

Naukowcy koncentrują się teraz na wykorzystaniu kropli do diagnozowania choroby Alzheimera - kurkumina jest znana z tego, że wiąże się ze złogami białka amyloidu beta w chorobie Alzheimera.

"Obecnie badamy diagnostyczne zastosowania tych kropli do oczu obok innych sposobów wizualizacji siatkówki, ponieważ badanie oczu może być okazją do wykrycia oznak neurodegeneracji za pomocą prostego, nieinwazyjnego testu" - powiedział współautor badania dr Ben Davis z Instytutu Okulistyki i Imperial College London.

Chorobę Alzheimera można wykryć w siatkówce za pomocą fluorescencji, aby uwidocznić złośliwe białka.

Uważa się, że te odkrycia mogą w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy życia ludzi dotkniętych tymi wyniszczającymi chorobami.

Sposoby na zmniejszenie stanu zapalnego w organizmie przy użyciu kurkumy

Podczas gdy stosowanie kurkumy w tradycyjnej kuchni azjatyckiej jest powszechne, istnieje wiele innych sposobów, które możesz wykorzystać kurkumę lub włączyć ją do swojej diety, aby wspomóc leczenie i zmniejszyć stan zapalny.

  • Przygotuj zupę z kurkumy, pomidorów i czarnego pieprzu Przyrządzaj napoje z kurkumy, aby zmniejszyć ból i stan zapalny Zrób pastę z kurkumy i imbiru Zrób gryzaki kurkumowe z oleju kokosowego do ssania oleju Zrób kulki suplementacyjne z kurkumy Dodaj kurkumę do swojej zdrowej zupy kapuścianej Zrób to ananasowe smoothie z kurkumą Domowej roboty pasta do mięśni z kurkumą dla złagodzenia bólu

Co jeszcze musisz wiedzieć o kurkumie

  • Jaką ilość kurkumy możesz bezpiecznie zażywać dziennie? Jak zwiększyć moc leczniczą kurkumy o 2000%? Nie spożywaj kurkumy, jeśli zażywasz te leki