STUDIUM: Aspartame Is Linked To Leukemia, Lymphoma And Epileptic Seizures!
11 grudnia 2021 Zdrowe sokiOstatnia aktualizacja na 18 JUN 2017 r.
Już jedna dietetyczna soda dziennie może zwiększać ryzyko białaczki u mężczyzn i kobiet, a także szpiczaka mnogiego i chłoniaka nieziarniczego u mężczyzn - wynika z nowych wyników najdłużej trwającego badania nad aspartamem jako czynnikiem rakotwórczym u ludzi.
Co ważne, jest to najbardziej kompleksowe, długoterminowe badanie, jakie kiedykolwiek przeprowadzono na ten temat, więc ma ono większą wagę niż inne badania z przeszłości, które wydawały się nie wykazywać żadnego ryzyka. Co niepokojące, może to również otworzyć drzwi do dalszych podobnych ustaleń dotyczących innych nowotworów w przyszłych badaniach.
Najdokładniejsze badania nad aspartamem
W tym badaniu naukowcy przeanalizowali prospektywnie dane z Nurses' Health Study i Health Professionals Follow-Up Study z okresu 22 lat.
Do analizy włączono 77 218 kobiet i 47 810 mężczyzn, co daje łącznie 2 278 396 osobo-lat danych. Oprócz samej wielkości badania, to co sprawia, że to badanie jest lepsze od innych wcześniejszych badań, to dokładność, z jaką oceniano spożycie aspartamu.
Co dwa lata uczestnicy otrzymywali szczegółowy kwestionariusz dietetyczny, a ich dieta była ponownie oceniana co cztery lata. Poprzednie badania, które nie wykazały związku z rakiem, oceniały spożycie aspartamu tylko w jednym punkcie w czasie, co może być główną słabością wpływającą na ich dokładność.
Jedna dietetyczna soda dziennie zwiększa ryzyko białaczki, szpiczaka mnogiego i chłoniaków nieziarniczych
Połączone wyniki tego nowego badania wykazały, że tylko jeden 12-fl oz. puszka (355 ml) sody dietetycznej dziennie prowadzi do:
- 42-procentowy wzrost ryzyka białaczki u mężczyzn i kobiet (analiza zbiorcza)
102-procentowy wzrost ryzyka szpiczaka mnogiego (tylko u mężczyzn)
31 procent wyższe ryzyko chłoniaka nieziarniczego (tylko u mężczyzn).
Wyniki te zostały oparte na modelach ryzyka względnego wielu zmiennych, wszystkie w porównaniu do uczestników, którzy nie pili sody dietetycznej.
Nie wiadomo, dlaczego tylko mężczyźni pijący większe ilości sody dietetycznej wykazywali zwiększone ryzyko szpiczaka mnogiego i chłoniaka nieziarniczego. Należy pamiętać, że soda dietetyczna jest największym źródłem aspartamu (zdecydowanie) w diecie w USA.
Każdego roku Amerykanie spożywają około 5,250 ton aspartamu, z czego około 86 procent (4,500 ton) znajduje się w napojach gazowanych.
Badanie: Aspartam powiązany z białaczką, chłoniakiem i innymi chorobami
To nowe badanie pokazuje, jak ważna jest jakość badań.
Większość dotychczasowych badań, które nie wykazały związku aspartamu z rakiem, była krytykowana za zbyt krótki czas trwania i niedokładność w ocenie długoterminowego spożycia aspartamu. To nowe badanie rozwiązuje oba te problemy.
Fakt, że wykazuje ono również pozytywny związek z rakiem nie powinien być zaskoczeniem, ponieważ poprzednie najlepsze w swojej klasie badanie przeprowadzone na zwierzętach (900 szczurów w ciągu całego ich naturalnego życia) wykazało uderzająco podobne wyniki już w 2006 roku: aspartam znacznie zwiększył ryzyko chłoniaków i białaczki zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.
Bardziej niepokojące jest kolejne mega-badanie, które rozpoczęło ekspozycję szczurów na aspartam już na etapie płodowym. Zwiększone ryzyko chłoniaka i białaczki zostało potwierdzone, a tym razem samice szczurów wykazały również znacznie zwiększone ryzyko raka piersi (sutka). W związku z tym nasuwa się krytyczne pytanie: Czy przyszłe, wysokiej jakości badania ujawnią powiązania z innymi nowotworami, w których przypadku aspartam został przypisany (mózgu, piersi, prostaty, itd.)?
Obecnie istnieje więcej niż kiedykolwiek powodów, aby całkowicie unikać aspartamu w codziennej diecie. Dla tych, których kusi powrót do słodzonych napojów gazowanych jako "zdrowej" alternatywy, badanie to przyniosło zaskakujące odkrycie: Mężczyźni spożywający jeden lub więcej słodzonych cukrem napojów gazowanych dziennie zaobserwowali 66% wzrost zachorowań na chłoniaka nieziarniczego (nawet gorszy niż w przypadku sody dietetycznej). Być może najzdrowsze soda jest nie soda w ogóle.
Szokujące przykłady produktów nafaszerowanych aspartamem
Obecnie aspartam można znaleźć w ponad 6000 produktów, często w żywności dietetycznej i tej oznaczonej jako "bez cukru".
Oto kilka szokujących przykładów:
- Miętówki do oddechu
Zboża i inne błyskawiczne posiłki śniadaniowe
Guma do żucia
Kawa
Środki przeczyszczające
Mleko pasteryzowane
Napoje bezalkoholowe
Jogurt
Farmaceutyki i suplementy, w tym leki dostępne bez recepty
Niepożądane reakcje na aspartam, o których możesz nie myśleć
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków dała zielone światło dla bezpiecznego spożywania aspartamu, lekceważąc fakt, że 85 procent wszystkich skarg zgłoszonych przez tę agencję to niepożądane reakcje na aspartam, w tym pięć przypadków śmierci.
Do innych dobrze udokumentowanych skutków ubocznych aspartamu należą:
- Bóle głowy/migreny
Skurcze mięśni
Zawroty głowy
Napady
Nudności
Numbness
Drażliwość
Palpitacje serca
Szumy uszne, czyli dzwonienie w uszach
Vertigo
Trudności z oddychaniem
Tachykardia, czyli nienormalnie szybkie tętno w spoczynku
Zawroty głowy, czyli niezwykłe uczucie wirowania lub wirowania otoczenia
Napady lęku lub paniki
Utrata pamięci
niewyraźna mowa
Bóle stawów
Bezsenność
Problemy z widzeniem
Depresja
Ze względu na te bolesne skutki uboczne aspartamu, wielu lekarzy i badaczy dochodzi do wniosku, że przewlekłe dolegliwości, takie jak guzy mózgu, cukrzyca, stwardnienie rozsiane, rak, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, epilepsja i fibromialgia, mogą zostać wywołane lub, co gorsza, nasilone po spożyciu tego osławionego sztucznego słodzika.
Winne są składniki aspartamu - kwas asparaginowy, metanol i fenyloalanina. Ta ostatnia została syntetycznie zmieniona tak, aby zawierała grupę metylową, która jest odpowiedzialna za słodki smak aspartamu. Wiązanie metylowe fenyloalaniny, zwane estrem metylowym, umożliwia łatwe oderwanie grupy metylowej na fenyloalaninie i utworzenie metanolu.
W owocach i warzywach metanol jest połączony z włóknem zwanym pektyną, co pozwala na bezpieczne przejście przez przewód pokarmowy. Jednak w aspartamie metanol nie jest związany z niczym, co mogłoby pomóc wyeliminować go z organizmu. Po dostaniu się do organizmu, metanol jest przekształcany przez enzym dehydrogenazę alkoholową (ADH) w formaldehyd, który może spowodować spustoszenie w DNA i wrażliwych białkach. Wszystkie zwierzęta, z wyjątkiem ludzi, posiadają zdolność rozkładania metanolu do kwasu mrówkowego.
Źródła: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23097267 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16507461 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17805418 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18180668