7 Fantastyczne korzyści zdrowotne wody ogórkowej

Ogórek jest prawdopodobnie jednym z niewielu warzyw, które oferują tylko pozytywne korzyści odżywcze. To samo dotyczy wody ogórkowej.

Jednym z najbardziej orzeźwiających i nawadniających napojów w sezonie letnim jest woda ogórkowa. Jeśli nigdy wcześniej nie próbowałeś tego napoju gaszącego pragnienie, teraz jest na to czas.

Napakowana witaminami i minerałami woda ogórkowa jest świetną, zdrową alternatywą dla napojów gazowanych i słodzonych.

W zależności od aktualnego roku, ogórek może, ale nie musi znajdować się na liście brudnych tuzinów żywności. Ta osławiona lista kategoryzuje żywność, która zawiera najwięcej szkodliwych pestycydów i innych substancji chemicznych.

Dlatego, aby być po bezpiecznej stronie, zawsze kupuj ogórki organiczne. Dlaczego miałbyś ryzykować picie czegokolwiek innego niż czysta, doskonała woda z ogórków?

Najpierw zobaczmy jak przygotować swoją własną wodę ogórkową. Jest to bardzo proste.

Przepis na wodę ogórkową

Składniki:

  1. Czysta woda (unikaj wody z kranu lub wody gazowanej)
  2. Kilka ogórków pokrojonych w plasterki.
  3. Lód Pokrojona cytryna (opcjonalnie)

Wskazówki:

Zacznij od pokrojenia ogórka w plasterki. Włóż je do szklanego dzbanka (unikaj plastikowych pojemników), zalej wodą i delikatnie rozetrzyj plasterki o szklany pojemnik za pomocą łyżki. Dodaj na wierzch kilka kostek lodu. Pozostaw w lodówce na co najmniej kilka godzin lub na całą noc, aby uzyskać maksymalny smak i korzyści.

Im dłużej ten napój siedzi w lodówce, tym większa ilość antyoksydantów i innych składników odżywczych zostanie przeniesiona do wody.

Inną opcją, którą niektórzy ludzie lubią, jest użycie gorącej wody. Zalej ogórki wrzącą wodą i pozwól im się moczyć przez 30 minut. Dodaj kostki lodu i trochę więcej wody, a ty woda ogórkowa jest przygotowana znacznie szybciej.

Zalety wody ogórkowej

Ogórki to warzywa bogate we flawonoidy. Zawierają wiele z nich, w tym kwercetynę, kaempferol, apigeninę i luleolinę. Zawierają również witaminę C, B, K, trójterpeny, beta-karoten, molibden, mangan, kwas pantotenowy, miedź, potas i fosfor.

Ponadto ogórki zawierają krzemionkę w jej biologicznie aktywnej postaci. Krzemionka jest potrzebna naszemu organizmowi do wzmocnienia tkanki łącznej, w tym chrząstki, skóry i więzadeł.

Oto inne korzyści zdrowotne:

Utrzymuje Twoje ciało nawodnione

Picie wystarczającej ilości wody każdego dnia jest koniecznością, ponieważ twoje ciało składa się w około 65 procentach z wody. Rzeczywista ilość różni się w zależności od osoby, ale powinieneś pić wystarczająco dużo. Jednak zwykła woda może być nudna, a nawadnianie organizmu w ten sposób może być trudne. Woda ogórkowa ma wspaniały smak i utrzymuje Twoje ciało nawodnione znacznie lepiej niż zwykła woda. Na dodatek jest to napój silnie orzeźwiający, który pomoże Ci uporać się z letnim upałem.

Zwalcza wolne rodniki

Ogórki zawierają beta-karoten, a także kilka innych związków flawonoidowych. Wszystkie one są znanymi przeciwutleniaczami. Antyoksydanty wyszukują wolne rodniki i niszczą je, zapobiegając wielu chorobom przewlekłym, takim jak cukrzyca czy choroba Alzheimera.

Dostarcza mnóstwo witamin i minerałów

Ogórki są pełne wartości odżywczych: Witamina C, witamina B, witamina A, magnez i wapń. Pijąc wodę z ogórków dostarczasz sobie sporą część dziennego zapotrzebowania na te składniki odżywcze. Minerały te zapewniają również silny efekt alkalizujący w Twoim organizmie.

Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka

Ogórki zawierają substancje fitochemiczne, które zapobiegają niekontrolowanym podziałom komórkowym. Najnowsze badania łączą lignany zawarte w ogórkach z obniżeniem ryzyka zachorowania na raka jajników, macicy, piersi i prostaty.

Zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów z sercem

Ogórki są bogate w potas, który jest minerałem pomagającym utrzymać zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Potas jest szczególnie ważny dla utrzymania prawidłowego poziomu ciśnienia krwi. Ponadto, ogórki mają dużo witaminy K. Witamina K, między innymi, jest potrzebna do prawidłowego krzepnięcia krwi.

Detoksykuje organizm

To jest całkiem logiczne. Główną częścią wody ogórkowej jest, no cóż, woda... więc pomaga ona naturalnie wypłukać toksyny z organizmu. Dodatkowo, właściwości witaminy C i innych przeciwutleniaczy potęgują efekt detoksykacji.

Pokonuje obrzęki

Woda ogórkowa jest naturalnym diuretykiem. Oznacza to, że pomoże Twojemu organizmowi pozbyć się nadmiaru wody. Brzmi to dziwnie, ale to prawda. Picie większej ilości wody pomaga w jej wypłukiwaniu. Wraz z wodą wypłuczesz wiele toksyn i odpadów, a także poczujesz się mniej wzdęty.

Podsumowanie

Jeśli jeszcze jej nie używasz, możesz nauczyć się korzystać z wody ogórkowej wraz z jej korzyściami zdrowotnymi. Albo jeszcze lepiej, możesz pić sok ze świeżych ogórków lub przygotować z nich smoothie. Ogórki są pełne minerałów i witamin, a jeśli przygotujesz smoothie, otrzymasz również dużo błonnika pokarmowego.

Woda ogórkowa jest pożywnym napojem, który można łatwo przechowywać lub nosić ze sobą gdziekolwiek się wybierasz. Więc teraz nie masz wymówki, aby bardziej nawodnić swój organizm i czuć się aktywnie i świeżo przez cały czas.